Borowice z lotu ptakaBorowice to górska wioska leżąca na Pogórzu Karkonoskim (600 – 700 metrów n.p.m.), w pobliżu karkonoskich schronisk: Strzechy Akademickiej i Samotni i Karpacza. Borowice zostały założone przez religijnych wychodźców z Czech – po wojnie 30-letniej w XVII wieku.

To spokojna, cicha miejscowość wypoczynkowa. Pierwsi turyści zaczęli przybywać do Borowic w XIX w., a ruch turystyczny nasilił się na początku XX-tego wieku, gdy do miejscowości poprowadzono drogę z Sosnówki i z Przesieki. Poprzez miejscowość przebiega kilka szlaków turystycznych: zielony i żółty do Przesieki, Jagniątkowa czy na Zamek Chojnik, a w drugą stronę w Karkonosze, a również niebieski do pobliskiego Miłkowa. Nad miejscowością góruje kościół Matki Bożej Fatimskiej.

W Borowicach funkcjonuje orczykowy wyciąg o długości ok 650 m nieopodal ośrodka Hottur. Funkcjonuje tu trasa zjazdowa o długości mniej więcej 700 metrów i różnicy poziomów ok 130 m. W miejscowości znajdziemy również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeżeli poszukujesz większej ilości wyciągów i tras narciarskich, z Borowic jest niedaleko do Karpacza.

Latem, pomijając wycieczki w Karkonosze, w Borowicach warto także wziąć udział w imprezie kulturalnej – Gitarą i Piórem – to festiwal poezji śpiewanej, jaki odbywa się rokrocznie. Wszystko zaczęło się latem 1989 r., gdy leśnik Waldek Szczerba wspólnie z grupą przyjaciół zdecydowali aby wspólnie pośpiewać i pomuzykować. Do tej grupy poczęli dołączać przechodzący turyści, mieszkańcy Borowic. Biorący udział w tym spontanicznym spotkaniu postanowili, iż spotkają się za rok w tym samym miejscu, zapraszając następnych znajomych, którzy potrafią i nade wszystko chcą zaśpiewać lub zagrać. I w kolejnym 1990 roku, na łące zgromadziło się więcej niż 100 osób. W 1991 roku imprezą zainteresowali się dziennikarze Radia Wrocław i przeprowadzili oni rozległą relację radiową. Imprezą zainteresowało się Regionalne Centrum Kultury w Jeleniej Górze i kolejna, czwarta już edycja festiwalu „Gitarą i Piórem” była znaczącym, szeroko rozgłoszonym festiwalem z występami gwiazd – tak jest po dziś dzień.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę: http://www.borowice.com.pl

Polecamy

Noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi w Karkonoszach
Pogoda
KOWARY Pogoda