Jelenia GóraJelenia Góra to czwarte, pod względem liczby mieszkańców, miasto Dolnego Śląska – według danych statystycznych mieszka tu powyżej 80 tys. mieszkańców – położone w śródgórskiej kotlinie, nad Bobrem. W latach 1975-1998, gdy Polska była podzielona na 49 województw, Jelenia Góra była miastem wojewódzkim. Dzisiaj to miasto na prawach powiatu. Jeleniogórskie dzielnice to: Zabobrze, Zatorze, Śródmieście, Goduszyn, Maciejowa, Grabary, Strupice, Cieplice Śląskie-Zdrój, Jagniątków, Sobieszów. Dużą część z nich stanowią, włączone w granice administracyjne, dawniej odrębne miasta i miejscowości – na przykład Sobieszów czy Cieplice. Najmłodszą częścią Jeleniej Góry jest karkonoski Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to stare zabytkowe miasto. Do obecnych czasów zachowało się tu niemało zabytków architektury. Przypuszczalnie, już w XIV stuleciu miasto otoczone było murami obronnymi z bastejami. W murach miejskich były umieszczone trzy bramy z wieżami: Wojanowska, Zamkowa i przy ul. Długiej. Do dziś zachowały się jedynie pozostałości niegdysiejszych obwarowań: Brama Wojanowska z basteją, fragmenty murów stanowiące elementy innych budynków m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z poł. XVIII wieku. Na początku lat 70-tych minionego stulecia rozpoczęto wyburzanie większości zabytkowych kamienic starego miasta. Dzisiejsza zabudowa placu ratuszowego powstała w latach 70. i jest stylizowana na starą (pozostawiono jedynie sześć fasad starych kamienic). W Jeleniej Górze znajdują się także zabytkowe świątynie: kościół pw. Św. Erazma i Pankracego – najstarszy obiekt sakralny w mieście (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII stulecia – największa świątynia w mieście, kościół pw. NMP, obecnie cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła także z XVIII w., kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej wieży czy zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny.

Jelenia Góra to także ośrodek kultury. Działają tu teatry (C.K. Norwida oraz Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, dużo galerii, muzeów, prężnie działa Jeleniogórskie Centrum Kultury, które jest organizatorem większości wydarzeń kulturalnych w Jeleniej Górze (Wrzesień Jeleniogórski, Krokus Jazz Festiwal, Festiwal Filmów Komediowych – Barejada, Liga Rocka, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone Kabaret Paranienormalni i Kabaret Paka oraz zespoły: punkrockowy Fort BS i Leniwiec.

Jelenia Góra to dodatkowo Uzdrowisko Cieplice, jakie corocznie odwiedzają tłumy kuracjuszy i przedgórskie dzielnice: Jagniątków, Sobieszów, Cieplice, które posiadają bogatą bazę noclegową i są dobrą bazą do wypadów w Karkonosze. Na terenie Jeleniej Góry położony jest Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Z Kowar do Jeleniej Góry jest około 15 km.

Więcej: www.jelenia.info.pl

Polecamy

Noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi w Karkonoszach
Pogoda
KOWARY Pogoda