PodgórzynPodgórzyn jest gminną wioską położoną na wysokości 350 – 500 m n.p.m., nad strumieniem Podgórna. Pierwsze informacje o osadzie,wsi pochodzą z początku XIV-tego wieku, jednakże określenie Podgórzyn pojawiło się dopiero w 1946 roku.Wieś była własnością rodziny Schaffgotschów z Cieplic i to oni rozbudowali tutejsze stawy hodowlane, jeden z większych kompleksów stawów w całych Karkonoszach. W XVII-tym wieku rozpoczęła pracę ludwisarnia, produkująca nie tylko dzwony, ale również armatnie lufy. W podgórzyńskim, XVIII-wiecznym kościele Świętej Trójcy, poza późnogotycką misą chrzcielnicy, znajduje się także dzwon zrobiony w tutejszej ludwisarni. Działały tu również papiernia, tartak jak również szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych.

Ciekawostkę stanowi także zabytkowy tramwaj – pamiątka po linii tramwajowej , która powstała w 1911 r. Dzięki niej kuracjusze z Cieplic i turyści, przybywali do Podgórzyna, skąd jest bliżej do karkonoskich szczytów. Dziś tramwaj ten to jedyna pamiątka po tej linii.

Najbliższe Podgórzyna rejony Karkonoszy to Przełęcz Karkonoska oraz schronisko Odrodzenie – jednak by tam trafić trzeba przeznaczyć ok 4 godzin. Potem można iść na czeską stronę do centrum narciarskiego – Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn). Gdy chcesz wędrować po Karkonoszach to najlepiej będzie wybrać się na kilka dni z noclegami w karkonoskich schroniskach. Na krótkie wycieczki proponujemy podjechać do Karpacza czy Borowic. Z Podgórzyna na kilkugodzinne wyprawy warto wybrać się do Zamku Chojnik, wodospadu Podgórnej w Przesiece bądź do sąsiednich Cieplic.

Bazę noclegową Podgórzyna i innych miejscowości w Karkonoszach znajdziesz na stronie: http://www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach

Polecamy

Noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi w Karkonoszach
Pogoda
KOWARY Pogoda