Rudawy Janowickie to nieduże pasmo górskie w Sudetach (długość około 20 km). Rozciągają się od Przełęczy Kowarskiej oddzielającej je od Karkonoszy do Gór Kaczawskich w okolicach miejscowości Janowice Wielkie. Najwyższy szczyt to Skalnik (945 m n.p.m.).

Kolorowe Jeziorka

Jednymi z najcudowniejszych miejsc położonych w Rudawach Janowickich są na pewno Kolorowe Jeziorka. Na zboczu Wielkiej Kopy rozmieszczone są jeziorka w różnorodnych barwach: zielonym, żółtym, lazurowym (błękitnym) a także purpurowym. Ich kolor powiązany jest z różnymi związkami chemicznymi. Na ich terenie powstała prześliczna ścieżka dydaktyczna. Dzięki temu możemy zdobyć istotne informacje o przyrodzie, jeziorkach i sztolniach. Ścieżka została utworzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Marciszów oraz uczniów i nauczycieli Gimnazjum Publicznego w Marciszowie.

Zabytki

Pasjonaci zabytków powinni po pierwsze odwiedzić: pałace, zamki, dworki, kościoły oraz mauzolea. Jeśli natomiast lubimy zachwycać się przyrodą, powinniśmy zobaczyć: pomniki przyrody, punkty widokowe (szczyty, skały i wieże) a także ciekawe skały. Warto także zobaczyć ciekawe obiekty sakralne – krzyże pokutne w następujących miejscowościach: Miedzianka, Bukowiec, Janowice Wielkie, Pisarzowice i Raszów.

Rudawy Janowickie Turystyka

Rudawy Janowickie to różne fantastyczne skały. Przepiękne są: Starościńskie Skały, Skalne Bramy, Skalny Most, Konie Apokalipsy, Skały: Fajka, Rylec, Bramka, Kowarska i punkty widokowe na Skale Piec i Sokolik.

To również wartościowe miejsce dla osób, które lubią aktywność fizyczną. Na tym obszarze znajdują się bowiem liczne szlaki turystyczne, rowerowe. Powstał również niedawno szlak do jazdy konnej. W Rudawach Janowickich możemy też zajmować się wspinaczką skałkową oraz jeździć na nartach.

Polecamy

Noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi w Karkonoszach
Pogoda
KOWARY Pogoda