ŚnieżkaŚnieżka – najwyższy wierzchołek Karkonoszy a także Sudetów i Czech (1602 m n.p.m.) – jest symbolem Karpacza i Karkonoszy. Śnieżka góruje nad Karpaczem (200 m powyżej Równi pod Śnieżką), położona jest na granicy polsko-czeskiej, wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich i jest najbardziej rozpoznawalnym szczytem w Karkonoszach. Czesi zwą tę górę Sněžka, Niemcy natomiast Schneekoppe.

Pierwsze górskie schronisko na Śnieżce postawiono w połowie XIX-tego stulecia. Budynki, które możemy podziwiać obecnie, stanęły niedawno – w latach: 1967-76. Specyficzne dyski – mieszczą Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, magazyny, zaplecze techniczne i bar. Nie ma tutaj części noclegowej, jednak można się choć ogrzać zimą. Najbliżej położone schronisko, w którym można przenocować znajduje się u podnóża Śnieżki – Schronisko Dom Śląski.

Dzięki danym z Obserwatorium Meteorologicznego wiemy, że Śnieżka to niebywale wietrzne miejsce. Największa prędkość wiatru (mierzona przez minimum 10 min.) przekroczyła 230 km/h, a porywy wiatru zbliżają się do 300 km/h. Co więcej, to nadzwyczaj mroźne miejsce – średnia temperatura w roku ledwie wykracza ponad 0 stopni Celsjusza. Dni ze średniodobową temperatura przekraczającą +5 °C jest zaledwie mniej więcej 100 dni w roku (2 VI do 15 IX). Tutaj praktycznie nie ma dni ze średnią temperaturą przekraczającą 10 stopni Celsjusza.

Na Śnieżce znajduje się także kaplica pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca – patrona przewodników. Pochodzi ona z XVII stulecia. Otwarto ją w 1681 r. i od tego momentu rozwijał się ruch pielgrzymkowy oraz turystyczny na Śnieżkę. W czeskiej części Śnieżki stoi budynek poczty. Wybudowano go w roku 2007 na miejscu nieużywanego od lat 80. ubiegłego stulecia czeskiego schroniska. Jest tutaj także stacja końcowa wyciągu gondolowego z czeskiego miasteczka Pec pod Sněžkou. Z polskiej strony wyciągiem można wjechać tylko na pobliską Kopę.

Na stronie: http://www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach znajdziesz ofertę noclegów w Karpaczu i okolicy.

Polecamy

Noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi w Karkonoszach
Pogoda
KOWARY Pogoda