Sosnówka jest jedną z wiosek w karkonoskiej gminie Podgórzyn leżącą między Piechowicami i Karpaczem. Sosnówka to mocno rozczłonkowana wieś, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Dolną (w okolicach drogi 366) i Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice). Sosnówka położona jest na wysokości 370 – 720 metrów n.p.m. Osada została założona w pobliżu jednej ze starszych dróg do Czech obok Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 metrów n.p.m.). W XVIII wieku była osadą tkaczy – wytwarzano tutaj adamaszek, woal. Dziś to podgórska miejscowość wczasowa, której zaletą jest pobliże Jeleniej Góry, Karpacza i Szklarskiej Poręby.
Najbardziej znanym zabytkiem w miejscowości jest kaplica Świętej Anny na Grabowcu. Nie jest to tradycyjna kaplica, budynek zbudowano na zarysie elipsy (10 na 14 metrów). Dzisiejsza murowana kaplica stoi w miejscu poprzednich obiektów i pochodzi z początku XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z obrazem Św. Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa boczne ołtarze a także figura Świętego Wawrzyńca. W kaplicy bije źródło, bezpośrednio nad nim znajduje się ołtarz. Woda radonowa odprowadzana jest na zewnątrz kapliczki kanałem i można ją czerpać. Interesujące jest to, iż znajdujące się w kaplicy obrazy nie były malowane na desce czy płótnie, ale na miedzianej blasze w związku z wydobywającym się ze źródła radonem, od którego farba na płótnie czy drewnie płowiała.
Inna atrakcja Sosnówki to sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka oddany do użytku w 2001 r. To rezerwuar wody pitnej dla Jeleniej Góry i zbiornik przeciwpowodziowy jednocześnie. Wpływają do niego wody pobliskich strumieni: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. W zamyśle miał on pełnić funkcje rekreacyjne.W Sosnówce wytyczone są dwa szlaki turystyczne. Czarny kieruje do Kaskady Myi a stamtąd do Przesieki, Jagniątkowa lub na Przełęcz Karkonoską. Żółty kieruje do Kaplicy Św. Anny, a stamtąd do Karpacza oraz schronisk górskich (Dom Śląski, nad Łomniczką, Samotnia, Strzecha Akademicka).