Kościół Wang w KarpaczuKościół Wang lub Świątynia Wang – to powszechna nazwa na ewangelicko-augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela – jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych nie wyłącznie Karpacza, ale także całych Karkonoszy. To jedna z najstarszych drewnianych świątyń w naszym kraju.

Już sama nazwa jest ciekawostką i próżno poszukiwać znaczenia tego słowa w języku polskim lub niemieckim. Nazwa Wang wywodzi się od norweskiego miasteczka, z którego pochodzi Kościół Wang. Kościół Wang został zbudowany z norweskiej sosny na przełomie wieków XII i XIII, wykorzystując tylko złącza ciesielskie. Kiedy kościółek stał się zbyt mały dla lokalnej ludności mieszkańcy postanowili wybudować nowy. Aby pozyskać środki na budowę sprzedano stary kościół – kupił go król Prus – Fryderyk Wilhelm IV dla muzeum w Berlinie. Kościół rozebrano i przewieziono do Berlina. Wówczas to, hrabina von Reden, namówiła króla, by świątynia stanęła jednak w Karpaczu. Kościół był dość mocno zniszczony i wiele jego elementów musiano odtworzyć. Przy okazji rekonstrukcji, kościół lekko przebudowano, dodając krużganki i okna. Wybudowano również kamienną wieżę – dzwonnicę, miała ona dodatkowo chronić Kościół Wang przed intensywnymi wiatrami. Ostatecznie świątynię oddano do użytku pod koniec lipca 1844 roku.

W latach 60-tych XX-tego wieku Kościół Wang poddano pracom konserwatorskim – wymieniono poszycie dachu (zastępując łupki gontem), dodano instalację grzewczą i elektryczną.

O innych atrakcjach Karpacza przeczytasz na stronie: http://www.karpacz.com.pl/atrakcje/0/karpacz

Polecamy

Noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi w Karkonoszach
Pogoda
KOWARY Pogoda