Szklarska PorębaSzklarska Poręba to miejscowość u podnóża Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Miasto położone jest także u podnóża Szrenicy – szczytu w Karkonoszach – który góruje nad otoczeniem. W sąsiedztwie zlokalizowane są również 2 wysokie, wodospady karkonoskie Szklarki oraz Kamieńczyka – powszechne cele wypraw wczasowiczów zwiedzających Szklarską Porębę.

Historia miejscowości i jej nazwy jest stricte związana z produkcją szkła. Pierwsza huta szkła zaczęła funkcjonować już w XIV stuleciu, prócz minerałów, do produkcji szkła niezbędne były znaczne ilości drewna. Zatem, wiele obszarów leśnych wycięto – na porębach zakładano pastwiska i zapoczątkowało się osadnictwo. Rejony te doceniali również poszukiwacze skarbów ziemi – kamieni szlachetnych, srebra, złota. Działalnością tą parali się poszukiwacze z Europy Zachodniej tytułowani Walończykami. Ich kultura i życie owiane było tajemnicą, mistycyzmem – po trosze było to następstwem odmiennego języka. Do dzisiejszego dnia zostały po nich szyby, wyrobiska, kopalnie, oraz ślady na głazach. Do dziś dzieje Walonów poznamy z gawęd obecnych Walonów, którzy prowadzą Walońską Chatę na skrajach miejscowości Szklarska Poręba. Inną gromadą aktywną w owym okresie byli, osiedlający się pod koniec XVI wieku, czescy ewangelicy. Najciekawsza grupa to Laboranci – sporządzający ziołowe medykamenty, znawcy medycyny.

Szklarska Poręba to bezspornie turystyka górska. Jej rozwój mógł zaistnieć za sprawą rozwoju komunikacji i dróg. W połowie XIX w. skomunikowano Piechowice koło Jeleniej Góry poprzez Przełęcz Szklarską z Harrachovem w Czechach, a pół stulecia potem wybudowano linię kolei komunikującą Jelenią Górę z Tanvaldem. To przyczyniło się do zwiększenia turystyki w Szklarskiej Porębie. Już po wojnie w latach 60-tych wybudowano kolej linową na Halę Szrenicką. Współczesna Szklarska Poręba to ośrodek turystyki rowerowej, górskiej i narciarstwa. Aranżowanych jest tutaj mnóstwo imprez takich jak Bieg Piastów urządzany od 1976 roku, rozsławiony ostatnimi czasy przez Justynę Kowalczyk, odbywający się w lutym Slalom Retro – impreza jakiej głównym celem jest zabawa oraz ekspozycja dawnego wyposażenia narciarskiego, strojów z epoki. Nowoczesny sprzęt jest ignorowany, a poza czasu uczestnicy dostają punkty za styl, kostium oraz całościową prezentację narciarza. W sąsiedztwie organizowane są także biegi psich zaprzęgów. W sierpniu tymczasem, na pobliskich trasach królują rowerzyści – urządzane są zawody Downhill, turnieje skoków na rowerach i do wody, zawody BMX oraz rowerowy maraton.

Szklarska Poręba od końca lat 90-tych minionego wieku jest nieodłącznie związana z Programem Trzecim PR. W 1998 roku ogłoszono miejscowość Zimową Stolicą Radiowej Trójki, a z rokiem 1999 Szklarska Poręba została Stolicą Programu III PR. W centrum miasta zlokalizowano Skwer Radiowej Trójki z posągiem Liczyrzepy. Tu umieszczono też Aleja Trójkowych Gwiazd – wmurowane w mur odlewy ust sław mikrofonu Trójki: Barbary Marcinik, Marka Niedźwieckiego, Moniki Olejnik, Grażyny Dobroń, Artura Andrusa, Wojciecha Manna.

Szklarska Poręba jak na górskie miasto wypoczynkowe przystało, to wprost masa obiektów gastronomicznych – kawiarnie, restauracje, bary czy budki z hamburgerami, kebabem, goframi i lodami. Równie bogata jest oferta noclegowa – noclegi w Szklarskiej Porębie to ekskluzywne hotele i apartamenty, mnóstwo ośrodków wczasowych, pensjonatów, nie brakuje także domów gościnnych proponujących kwatery i pokoje w Szklarskiej Porębie lub campingów.

Zapraszamy na portal turystyczny Szklarskiej Poręby: www.szklarskaporeba.net.pl

Polecamy

Noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi w Karkonoszach
Pogoda
KOWARY Pogoda